The Chancellor

 


Justice A.M. Ahmadi

Former Chief Justice of India

Date and place of Birth:

25th March 1932 at Surat, India

Education qualifications:

Bachelor of Laws (LL.B.)

Judicial Career:

1.    Appointed Judge of the City Civil and Sessions Court, Ahmedabad in March 1964;.

2.    Appointed Secretary-CUM-Remembrancer of Legal Affairs, Government of Gujarat, in 1974;

3.    Appointed Judge of the High Court of Gujarat in September 1976.

4.    Worked as Chairman of various Advisory Boards and as Member of the Ravi & Beas Water Dispute Tribunal.

Appointed Judge Supreme Court:

December, 1988

Appointed Chief Justice of India:

25th October, 1994

Retired as Chief Justice of India: 

25th March, 1997

Other Recognitions (India):

Six Indian Universities have conferred on him the Degree of Doctor of Laws, (Honoris Causa) between February 1994 and June 1997.

Foreign Recognitions:

Member of the American Inn of Laws (18.5.1995)

Honorary Master Bencher of the Middle Temple In of the Honourable Society of Middle Temple, London (11.06.1996)

Degree of Doctor of Laws (Honoris Causa) conferred on 17.07.1998 by University of Leicester, England.

Nominated on International Committees, e.g. for Human Rights violations in East Timor (UN), to assist the Judiciary in Liberia (ICJ) and to review the state of relations between the judiciary, the legal profession and the executive and violation of human rights in Zimbabwe (IBA).

Post Retirement Engagements:

Chairman, Bhopal Memorial Hospital Trust.

Chancellor, Aligarh Muslim University.

Practisingas Legal Consultant (Chamber Practice).

Lecture tours within and outside the country.

Contribute content for this page. Send your contributions to submit@myamu.in

Share this